16.04.21 р.
УКРАЇНСЬКА МОВА ( ЯДС)
Подорожі в минуле України.
Підручник ЯДС с.86
Тема. Подорож Україною.
Мета: формувати
ключові компетентності:
§ Уміння
вчитися: виробляти вміння в учнів правильно розподіляти час,
доводити завдання до кінця.
§ Загальнокультурна: викликати
інтерес до духовної спадщини українського народу, розвивати загальнолюдські
цінності.
§ Громадянська: Прищеплювати
любов до рідної країни, формувати почуття гордості за свою державу, почуття
патріота, прищеплювати любов до оточуючого світу.
§ Соціальна: закріпити
вміння співпрацювати в парах; нести відповідальність за свої рішення;
підтримувати товаришів в ході виконання завдань.
Обладнання: Карта
маршруту; ілюстративний матеріал; картки із завданнями; музичний супровід, презентація
Хід заняття
Люби свій
край. Всю душу солов’їну
І серця жар
йому віддай в піснях.
Це так як
дихати – любити Батьківщину.
В. Сосюра
І. Вступна частина.
1.
Вправа «Обійми». Створення
доброзичливої атмосфери.
Я дуже
скучила за вами та рада всіх вас бачити здоровими, веселими, щасливими. Хочу
кожного з вас обійняти, ідіть до мене. (Обійми)
2.
Вправа «МИ»
Після обіймів діти стають в коло й
починають плескати у долоні. Спочатку повільно, потім швидше, швидше, швидше й
в кінці кричимо «Ми»
3.
Повторення правил роботи на уроці
§ Говорити за
темою.
§ Брати учать
у всіх завданнях.
§ Працювати із
задоволенням.
§ Звертатись
один до одного на «ти» або на ім’я .
§ Допомогти
товаришу.
§ Один
говорить, всі слухають.
§ Всі мають
право висловитись.
І. Організація класу
Перший дзвоник продзвенів
І за парти всіх привів!
Влітку всі набрались сили,
Дуже гарно відпочили.
Тож рівненько вже сідаєм
І в мандрівку вирушаєм!
ІІ. Повідомлення теми і мети заняття.
Щоб з’ясувати тему нашої подорожі, ви маєте виконати перше завдання під назвою
«Дешифрувальник». Потрібно розшифрувати фразу використовуючи ключ.
А |
1 |
К |
) |
П |
2 |
У |
= |
Ї |
3 |
Р |
+ |
О |
4 |
Ж |
7 |
Ю |
5 |
Д |
? |
Н |
6 |
|
|
2 |
4 |
? |
4 |
+ |
4 |
7 |
|
= |
) |
+ |
1 |
3 |
6 |
4 |
5 |
Україна для нас – найрідніша,
найдорожча, найкраща у світі, бо це наша рідна земля, на якій ми народилися й
живемо. Тут жили й працювали наші предки. Рідна земля – це чарівний світ нашого
дитинства, невичерпне джерело, що живить
душу людини.
ІІІ. Основна частина
-
Пропоную вам
згадати в якій частині нашої величної країни живемо ми з вами. Кожен регіон
України неповторний у своїй красі, вони доповнюють один одного, збагачуючи та
примножуючи безцінність нашої Землі. І, хоча, Захід і Схід, Північ і Південь
нашої країни відрізняються природно-кліматичними умовами, історичними
традиціями, етнічним та релігійним складом населення та все ж це є цілісна,
неподільна, могутня держава – наша Україна.
-
Діти, а хто
з вас знає, чим багатий Схід України? (Відповіді дітей)
-
Так, діти, у
Східному регіоні України знаходяться великі родовища корисних копалин, зокрема
вугілля та газу. Їх добувають працьовиті, невтомні люди, шахтарі.
Перш ніж відправитися в подорож, відгадайте загадку.
По маршруту вас везуть
І квиточки продають.
З вигляду продовгуватий,
Але зовсім не рогатий. (Автобус)
Мандрівка перша. Південь України.
Робота в парах
А поки ми їдемо, то кожна пара має
намалювати узбережжя теплого моря, яким ви його уявляєте. (Діти малюють малюнки)
От і приїхали ми до сонячної Одеси,
тож, будь ласка, настав час презентувати свої малюнки.(Презентація дитячих малюнків)
Одеса є одним із найбільших міст Півдня
України, і я пропоную вас ознайомитися з архітектурними пам’ятками цього
старого і славетного міста.
Знайомство з Одесою краще всього
почати з Приморського бульвару. Невеликий за розмірами Приморський бульвар,
немов музей під відкритим небом. Тут на вас чекає зустріч з хвилюючим минулим,
і з справжнім мистецтвом.
Потьомкінські сходи – одна з найбільш відомих визначних пам’яток Одеси. Зверху Потьомкінські сходи вінчає пам’ятник Дюку де Рішельє, а веде вона до центрального входу Одеського Морського вокзалу , відкриваючи чудовий вид на море.
Мандрівка друга. Захід України
Ми на захід вирушаєм,
Тож в літак мерщій сідаєм.
Це прекрасний, дивний край
Світ цікавий відкривай!
Народні традиції там бережуть,
Всій Україні їх передають
Поки ми летимо в літаку ви маєте
дати якомога більше відповідей на запитання про Україну:
§ Яке місто є столицею нашої
держави? (Київ)
§ Як називається найбільша річка
України? (Дніпро)
§ Назвіть моря України. (Чорне море, Азовське море)
§ Назвіть найкращого співочого птаха
України. (Соловейко)
§ Зимові свята в Україні. (Різдво, Водохреща, Василя)
§ Що являє собою герб України? (Тризуб)
§ Які кольори державного прапора
України? (Жовтий і блакитний)
§ Область, в якій ми проживаємо. (Донецька)
§ Який кущ вважають народним символом
України? (Калина)
§ Яка мова в Україні є
державною? (Українська)
§ Кого в родині називають
берегинею? (Матусю)
§ З чим українці зустрічають
гостей? (З хлібом-сіллю)
§ Як називається символ, який українки
одягають на голову? (Вінок)
Як швидко промайнув час?
Непомітно ми прилетіли в мальовничий
куточок Західної України, де розташовані Карпатські гори.
Споконвіку ці гори зачаровували
своєю величчю та красою. Ніхто не залишався байдужим, споглядаючи ці неповторні
краєвиди. Старожили розповідають, що дуже-дуже давно не було гір, а було море
безкрає і глибоке. Цар моря мав вродливу доньку Карію. Леліяв її, оберігав,
тішився, що росте вона розумницею. Виросла дівчина. А тут і слуга Царя Пате
почав заглядатися на молоду царівну. Закохалася Карія у Пете. Зустрічатися вони
таємно, під водою. Але, як то кажуть, немає нічого таємного, щоб не стало
явним. Довідався про це батько дівчини. Що не робив батько, щоб розлучити
молодих. Одного разу в пориві гніву крикнув на все море: «А щоб ти горою
стала!». І виросла серед води гора. Пете плавав і кликав свою кохану: «Каріє!
Каріє! Каріє!». І тільки встиг гукнути втретє, як гора відповіла голосом:
«Пате…!»
Приходили сюди молоді, клялися у
коханні. І так ці гори й назвали: Карпатами.
Найвищою точкою Карпат є гора під
назвою Говерла, її висота 2061 м.
На цьому у нас не завершується, ми
будемо долати гірські схили і довідуватися про українські традиції західного
регіону.
Фізкультхвилинка
Рухлива гра «Голка та нитка»
Діти стають
в колону та кладуть руки на плечі сусіда попереду. Ведучий –
“голка”, він
вибирає напрям руху, вільно пересувається по кімнаті. Інші діти
біжать за
ним, намагаючись не розірвати ланцюжок.
Якщо “нитка” рветься,
“голкою”
стає інший гравець. Під час руху діти
промовляють слова:
Сюди-туди, голка,
Сюди-туди нитка,
Ось тут буде листя,
Ось тут буде квітка.
Ми так довго мандрували, час нам
перепочити в українській оселі, де ми
познайомимося з побутом українців, його звичаями та традиціями. І для початку
ви маєте відгадати загадки.
І мова наша солов’їна.
Люби, шануй, оберігай
Усе, що зветься … (Україна)
По болоті ходить скрізь. (Лелека)
На семи стою вітрах.
То ж мене і кличе всяк
Не інакше, як …(Вітряк)
Живу я на землі.
Щодня рум’яним сонечком
Я сходжу на столі. (Хліб)
Стоїть хатка невеличка.
Ти зустрінеш там родину,
Що працює без упину. (Вулик)
Він стоїть десь під стіною.
Кожен день твою кімнату
Підмітає бородою. (Віник)
В ній живуть хороші люди.
Він складається з цеглинок.
Називається… (будинок)
Маю крила, та не птах,
На семи стою вітрах.
То ж мене і кличе всяк
Не інакше, як …(Вітряк)
Живу я на землі.
Щодня рум’яним сонечком
Я сходжу на столі. (Хліб)
Стоїть хатка невеличка.
Ти зустрінеш там родину,
Що працює без упину. (Вулик)
Він стоїть десь під стіною.
Кожен день твою кімнату
Підмітає бородою. (Віник)
В ній живуть хороші люди.
Він складається з цеглинок.
Називається… (будинок)
Отже, ви гарно справилися із завданням, тепер час більше дізнатися про побут наших предків. На Україні для своєї оселі вибирали найкраще місце, рівне, проти сонця. Хати будували з дерева, каменю, очерету, лози, вкривали соломою, обмазували глиною. Щосуботи і на свята долівку застеляли пахучими травами. Оселю старанно білили, а призьбу підводили яскравими кольорами. Віконниці та вхідні двері розмальовували барвистими узорами, які були невід’ємною частиною і внутрішнього оздоблення української хати.
Крім хати, на подвір’ї будували й
інші господарські споруди – повітку, льох, копали криницю, тощо.
І на останок я пропоную заглянути в господу, де можна
побачити піч оздоблену орнаментом, покуть з образами святих прикрашених
вишитими рушниками, стіл з свіжими паляницями, лаву, ліжко, люльку, скриню для
одягу, діжу для хліба і ще багато дрібниць.
Мандрівка четверта. Столиця України
В потязі швидко місця ми займаєм
І до столиці мерщій вирушаєм.
Про дива України дізнаємось там
Буде цікаво у Києві нам.
Завдання. Кожен патріот добре знає
історію та традиції свого народу. Спробуємо свої сили та дамо відповіді на
запитання. Робота в парах
1.
Без верби і
калини …(вилетить не спіймаєш)
2. Слово не горобець…(коле сердечко)
3. Птицю пізнати по пір'ю, а людину …
(нема України)
4. Ранні пташки росу п’ють
…(Батьківщину)
5. Можеш вибирати друзів і дружину,
вибрати не можна тільки…(а пізні сльози лють)
6. Праця годує, а…(по мові).
7. Гостре словечко …(лінь марнує)
8. Хочеш їсти калачі, …(не сиди на
печі)
Ось уже здалеку видніються золотоверхі церкви Києва,
яскраво виблискуючи проти сонця. Київ є серцем України, тим містом, яке єднає
навколо себе міста і села країни в одну єдину, неподільну державу. Тому саме
тут хотілось розказати вам про святині нашої Батьківщини. (Кожна розповідь унаочнена зображенням, розміщеним на дошці)
Києво-Печерська Лавра, Київ
У 1051 році два монахи Анатолій і
Феодосій з іншого міста прибули до Києва. Оскільки жити було ніде – почали рити
печери і використовувати їх в якості житла. З часом підземне місто продовжувало
зростати, а пізніше – і надземні кам’яні споруди з храмами. Зараз Лавра –
найбільший православний монастир України.
Софія Київська, Київ
Собор святої Софії— християнський
собор в центрі Києва, пам’ятка української архітектури та живопису, одна з
небагатьох уцілілих споруд часів Київської Русі.
Дендропарк «Софіївка», Умань, Черкаська область
Парк «Софіївка» заснований у 1796
році тогочасним власником міста Умань, польським магнатом Станіславом
Потоцьким. Тут росте понад 2000 видів дерев і кущів (місцевих і екзотичних).На
будівництво парку «Софіївка» пішло 6 років. В уманському парку кожен
знайде собі заняття до душі: пішохідна екскурсія, водна прогулянка на човні або
на невеликому пароплаві, катання на конях, тощо.
Заповідник «Кам’янець», Кам’янець-Подільський, Хмельницька область
Фортеця в Кам’янці-Подільському побудована задовго до наших днів. Довгий час вона являла собою замок, в якому постійно жили князі та бояри. Замок стоїть на високій скелі. Він має два яруси укріплень. Перший нижній ярус є укріпленням Пригорода. Другий ярус – це, власне кажучи, вже укріплення самої фортеці- з баштами та кам’яними стінами, які стоять на самому високому місці скелі.
Хотинська фортеця, Хотин, Чернівецька область
Хотинська фортеця – прекрасний
зразок оборонного укріплення України, один з найбільш значних пам’ятників
архітектури Буковини. Побудована за наказом князя Данила Галицького. Замок
складається з чотирьох оборонних веж, офіцерських казарм, церкви з фрагментами
розпису..
Острів
Хортиця, Запоріжжя
Найбільший острів на Дніпрі –
Хортиця. Де жили запорізькі козаки, готувалися до бойових походів, займалися будівництвом
своїх знаменитих кораблів – «чайок». Тепер це місце виступає в ролі
історико-культурного комплексу «Запорізька Січ» на острові Хортиця.
Херсонес, Севастополь
Херсонес Таврійський – таку назву
носило місто, засноване давньогрецьким народом понад дві з половиною тисячі
років тому на південному заході Кримського півострова. Слово „Херсонес”
зазвичай перекладають з грецької як „півострів”. Зараз кожен може прогулятися
стародавніми вулицями міста.
Мандрівка
п’ята.
На жаль нам час повертатися. Та не
сумуйте, адже ми їдемо до рідної домівки.
Гра «Добавлянка»
А поки ми будемо в дорозі пропоную
вам пограти в гру «Добавлянка»
Ось небо блакитне і сонце в зеніті!
Моя Україна – найкраща у…
світі!
Моя Україна – це ліс і озерця,
Безмежні степи і чарівні … джерельця.
Красиві пейзажі і гори високі,
Маленькі струмочки і ріки … глибокі.
Міста старовинні і замки прекрасні,
Великі будови і дуже … сучасні.
Сади чарівні, мальовничії села,
Моя Україна – це пісня … весела.
Її обереги – верба і калина.
Найкраща у світі – моя… Україна. Ось ми вже на рідній землі, яка дала світові багатьох талановитих людей.
ІІІ. Заключна частина
1. Вправа «Ми в об’єктиві»
Фото: руки учнів у вигляді серця.
2.
Рефлексія
§ Чи було вам цікаво подорожувати?
§ Що корисного й нового ви дізналися?
§ Чи стануть у пригоді здобуті знання?
Як?
§ В Україні є ще багато незвіданих
нами місць, тому давайте загадаємо бажання, щоб на наступні літні
канікули відвідати їх. (Загадують бажання.)
3. Вправа «Оплески»
На цьому наш урок дійшов кінця.
Дякую за увагу.
Комментариев нет:
Отправить комментарий